01
ÚPRAVA ODPADOV PRED SKLÁDKOVANÍM (MBÚ)
Úlohou MBÚ je zmenšiť objem skládkovaného odpadu alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti (a tým obmedzovať negatívne vplyvy na životné prostredie, najmä znečisťovanie povrchových a podzemných vôd, pôdy a ovzdušia, vrátane skleníkového efektu)
Viac informácií
02
CELOPLOŠNÝ ZBER KUCHYNSKÉHO BIOLOGICKÉHO ODPADU (KBO)
Rozhodujúcim kritériom pre prijatie tejto legislatívnej úpravy na Slovensku bolo predovšetkým environmentálne hľadisko – zamedzenie ukladania biologického odpadu na skládky = zníženie produkcie skleníkových plynov.
Viac informácií
03
ROZŠÍRENÁ ZODPOVEDNOSŤ VÝROBCOV
Triedený zber postavený na princípe rozšírenej zodpovednosti výrobcov funguje. Potrebuje však určité systémové zmeny z pohľadu financovania a posilnenia „spoločnej“ zodpovednosti.
Viac informácií
04
NEBEZPEČNÝ ODPAD
Kapacity koncových zariadení na spracovanie nebezpečného odpadu aj z dôvodu výrazného rozvoja automobilového priemyslu dlhodobo nestačia pokryť dopyt.
Viac informácií
05
POSUDZOVANIE VPLYVOV NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Zákon č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zaručuje verejnosti právo priamo ovplyvňovať proces, v ktorom sa povoľujú zásahy do prírody a životného prostredia.
Viac informácií
06
ENVIRONMENTÁLNE ZÁŤAŽE
Na Slovensku sa momentálne nachádza približne 30 000 environmentálnych záťaží a z nich je približne 1500 takých, ktoré predstavujú závažné nebezpečenstvo pre zdravie človeka.
Viac informácií
07
TRANSPARENTNÉ A ODBORNÉ ZMENY LEGISLATÍVY
Viac informáciíZa základné kroky, ktoré by posunuli zaostalé odpadové hospodárstvo na Slovensku vpred, ZOP žiada:
zriadiť stále odborné skupiny, za účasti domácich, ale aj zahraničných odborníkov na odpadové hospodárstvo
